Warning: Creating default object from empty value in /home/dawidmarut/domains/revitamed.com.pl/public_html/wp-content/plugins/contact-form-7/includes/controller.php on line 131
Leczenie nadpotliwości | Revita Med Strumień

 

Leczenie Nadpotliwości

Pocenie jest normalnym zjawiskiem fizjologicznym, pozwalającym utrzymać prawidłową temperaturę ciała i zapobiegającym przegrzaniu organizmu. Pot wydzielany jest przez gruczoły potowe za pomocą porów potowych, które zlokalizowane są w obrębie całej skóry. Najwięcej gruczołów potowych znajduje się w skórze dłoni i stóp. Pocenie zależy między innymi od warunków klimatycznych, czynników hormonalnych, rodzaju spożywanych pokarmów oraz współistniejących schorzeń.

 

Co to jest nadmierna potliwość?

 

Nadmierna potliwość (hyperhidrosis) to określenie medyczne stanu nadmiernego pocenia się. Zaczyna się zwykle w młodości i nieleczona trwa całe życie. Utrudnia to wykonywanie zwykłych, codziennych czynności i może być przyczyną kłopotliwych sytuacji w życiu zawodowym i towarzyskim.

 

Nadmierna potliwość: miejscowa lub uogólniona.

 

Miejscowa nadpotliwość ograniczona jest do konkretnej okolicy ciała i najczęściej dotyczy pach, dłoni, podeszew stóp, twarzy i innych okolic ciała.

Natomiast, gdy nadmierna potliwość dotyczy rozległego obszaru ciała, wówczas określa się ją mianem uogólnionej nadpotliwości.

 

Co powoduje nadmierną potliwość?

 

Nadmierna potliwość jest spowodowana przez wzmożone pobudzenie autonomicznego układu nerwowego i może być uwarunkowana genetycznie.

 

Czy nadmierna potliwość jest uleczalna?

 

Dostępnych jest wiele sposobów leczenia nadmiernej potliwości. Wybór leczenia powinien być dokonany przez specjalistę i zależy od nasilenia i lokalizacji nadpotliwości, a także od jej wpływu na życie towarzyskie i zawodowe pacjenta .

 

Jakie są metody leczenia nadmiernej potliwości ?

 

Dostępne są następujące metody leczenia :

 • wstrzyknięcie toksyny botulinowej typu A,
 • leki stosowane miejscowo,
 • leki stosowane doustnie,
 • metody chirurgiczne.

Czy wstrzyknięcie toksyny botulinowej jest skuteczne i poprawia komfort życia?

 

Badania wykazały, że wstrzyknięcia toksyny botulinowej dają bardzo dobre efekty w leczeniu nadmiernej potliwości miejscowej, a pacjentom zapewniają satysfakcję i poprawiają komfort życia.

 

Co to jest toksyna botulinowa i jak działa?

 

Toksyna botulinowa jest neurotoksyną, która łączy się z zakończeniami nerwowymi w gruczołach potowych. Blokuje ona uwalnianie chemicznego przekaźnika – acetylocholiny, który stymuluje wytwarzanie potu.

 

Jak wygląda zabieg ?

 

Leczenie nadpotliwości jest stosunkowo prostym zabiegiem, wykonywanym w warunkach ambulatoryjnych, a efektem jest zmniejszenie wydzielania potu. Toksynę botulinową wstrzykuje się śródskórnie w okolicę o wzmożonej potliwości przy użyciu bardzo cienkiej igły.

 

Czy zabieg jest bolesny ?

 

W leczeniu nadpotliwości pach, ból w trakcie zabiegu jest niewielki. Na życzenie pacjenta czasami stosuje się znieczulenie miejscowe przy użyciu maści. Natomiast w przypadku leczenia nadpotliwości dłoni i stóp, ze względu na bolesność, stosuje się krótkotrwałe znieczulenie anestezjologiczne.

 

Jakie są objawy uboczne po zabiegu leczenia nadpotliwości?

 

W większości przypadków miejsce podania preparatu jest praktycznie niewidoczne, sporadycznie zdarza się po iniekcjach zaczerwienienie skóry i zasinienie, spowodowane wynaczynieniem krwi w trakcie wprowadzania igły w tkankę. Objawy te mają charakter przemijający i na ogół ustępują po kilku dniach.

 

Jak długo utrzymują się efekty po wstrzyknięciu toksyny botulinowej?

 

Efekty pojawiają się po kilku dniach i utrzymują około sześciu miesięcy. Po tym okresie nadpotliwość stopniowo powraca, co wymaga powtórzenia zabiegu.

 

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu ?

 

Bezwzględne:

 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta-Eatona),
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy ludzkie),
 • stosowanie następujących leków lub okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.),
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina),
  • D-penicylamina (Cuprenil),
  • cyklosporyna,
  • tubokuraryna, pankuronium, galamina,
  • sukcynylocholina,
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna,
 • miejscowe infekcje skóry,
 • ciąża, okres laktacji.

Względne:

 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • stosowanie leków antykoagulacyjnych.

Czy wstrzyknięcie toksyny botulinowej jest bezpieczne?

 

Preparaty toksyny botulinowej są stosowane od ponad 20 lat w wielu jednostkach chorobowych. Na podstawie licznych badań i doświadczeń wielu ośrodków, można stwierdzić, że używanie tej substancji jest bezpieczne i skuteczne. Preparat działa wyłącznie czasowo i lokalnie, a jego minimalne dawki nie mają żadnego działania ogólnoustrojowego. Ważne jest również, że powtarzalność zabiegu nie skutkuje toksycznością w wyniku sumowania dawek preparatu w organizmie.

 

Jakie są inne metody leczenia nadmiernej potliwości ?

 • Leczenie miejscowe

Miejscowe antyperspiranty, zawierające chlork glinu, mogą czasowo zmniejszać wytwarzanie potu u niektórych pacjentów.

Aplikuje się je bezpośrednio na daną okolicę ciała, gdzie czasowo blokują ujścia gruczołów potowych. Jednak wielokrotne stosowanie tych preparatów może wywołać odczyn uczuleniowy i świąd.

 • Leki doustne

Leki doustne stosowane są szczególnie u osób z postacią uogólnioną. Jednak ich przydatność w leczeniu nadmiernej potliwości jest ograniczona z uwagi na silne objawy uboczne (nudności, zawroty głowy, senność).

 • Leczenie chirurgiczne

Metody chirurgiczne są ostatnią „deską ratunku” dla osób, u których wszelkie inne metody leczenia nadmiernej potliwości okazały się nieskuteczne i u których dolegliwość ta powoduje znaczne pogorszenie jakości życia.

W leczeniu nadmiernej potliwości stosuje się dwa rodzaje zabiegów:

– resekcję gruczołów potowych,

– endoskopową transtorakalną sympatektomię.

Facebook